50 dekarla başladı 250 dekara ulaştı


Seracılık üzerine yüksek öğrenim gören, ABD'de organik tarım eğitimi alan İzmirli kadın girişimci Pelin Ömüroğlu Balcıoğlu, Urla'da kurduğu çiftlikte organik tarım ürünleri yetiştiriyor. Köylülerde gelişen 'Şehirli kadın tarımdan anlamaz' anlayışını değiştirmeyi başaran Balcıoğlu, tarlada domates topluyor, bahçedeki zehirli otları temizliyor, keçilerini aşılıyor.
Urla'nın Yağcılar Köyündeki Ayerya Organik Tarım Çiftliğini işleten Balcıoğlu, yetiştirdiği organik ürünleri, Urla'da açtığı butik mağazasında tüketiciyle buluşturuyor.
Balcıoğlu, seracılık konusunda yüksek öğrenim yaptığını, ABD'nin Kaliforniya eyaletinde 2 yıl organik tarım eğitimi aldığını belirtti.
Organik tarımla ABD'de tanıştığını anlatan Balcıoğlu, "Organik tarımın, hayatın içinde, bahçede başlayıp evde biten bir döngü olarak algılanmasından çok etkilendim. Ben de İzmir'e döndüğümde bu işle uğraşmaya karar verdim. Doğaya, evrene katkıda bulunmak isteğiyle başladım" diye konuştu. Balcıoğlu, 50 dekarlık arazi üzerinde başladığı çiftçilikte zeytin, üzüm, mevsim sebze ve meyveleri yetiştiriyor, organik olarak tavuk ve keçi besleyerek yumurta, süt, peynir elde ediyor. Arazisini 250 dekara çıkaran, 500 keçi besleyen Balcıoğlu, organik çalışmalar içinde üretimin her aşamasına dahil olduğunu söyledi.

ZOR YILLAR
Çiftliğin bulunduğu köyde, önceleri kendisi için 'Şehirli kadın tarımdan anlamaz' dendiğini ifade eden Balcıoğlu, şöyle devam etti: "Çiftliği kurduğumda beceremeyeceğimi, bu işin uzun sürmeyeceğini söylüyorlardı. Onlar için şehirde büyümüş, yüksek öğrenim görmüş, güzel giyinip makyaj yapan bir kadının tarımdan anlaması beklenemezdi. Zaman geçtikçe anlayışları değişti. Şaşırdılar, mutlu oldular. Onlar da inandılar bana. Kadın olarak zorlandığım zamanlar oldu. Severek yaptığınızda zorlukları aşabiliyorsunuz elbette. Mesela 3 yıl boyunca yaban domuzlarıyla mücadele ettim. O sıkıntıyı da aşıyoruz. İşimde çok titizim. 'Kadın titizliği gösteriyorsun' diyorlar. Kadın olmanın yaptığım işe yansıması var tabii. Hem anne hem de kadın olmamdan dolayı her şeye titizlikle yaklaşıyorum. Ürünlerimi tüketen hamileleri veya yaşlıları görünce mutlu oluyorum."


Makalenin Tarihi: 25.06.2010                                                                 
Yayınlandığı Yer: www.yeniasir.com.tr

 
 
 
 
 
Copyright © 2012. All right reserved. Design by Suleyman Degirmenci